30 Eylül 2013 Pazartesi

FIFA 14 - İnceleme


Uzun bekleyişin ardından, klasikleşen futbol takviminde, eylülün son günlerinde FIFA 14'e kavuştuk. 15 günlük demo serüveninin ardından nihayet oyunun tam sürümünün de tadını çıkarmaya başladık. Ben de yine demo sürümündeki gibi oyunla ilgili izlenimlerimden bahsedeceğim. Ama öncelikle o yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Zira o yazıda saha içinde olanlardan yeterince bahsetmiştim. Arada pek fark olmadığı için bu yazıda daha çok saha dışına değineceğim.

Oyunu açınca, son zamanlarda özellikle tabletler ve Windows 8'le birlikte görmeye alıştığımız bir menü sistemiyle karşılaşıyoruz. İlk başlarda çok karışık, her şey iç içe gibi gelse de, alıştıkça daha rahat olduğunu fark ettim. Önceki iki oyunda kayan menü sistemiyle sürekli oradan oraya git-gel dur şeklinde geziniyorduk menüde. Şimdiyse hepsi elimizin altında. Aradığımızı bulmak çok daha kolay.

Geçen sene oyunun en sevdiğim kısımlarından olan Football Club, bu sene biraz dağınık ama aynı işleviyle devam ediyor. FIFA 13'te en çok ilgimi çeken eklenti olan klasik formalar, bu sene sayıca artarak ve mini paketlere dağıtılarak daha güzel bir hâle getirilmiş. Önceki oyundaki deneyim puanları ve seviye bu oyuna direkt aktarıldığı için, daha oyuna başlar başlamaz hiçbir şey yapmadan direkt tüm klasik formaları açtım ben de. Formaların yanında, oyundaki modlarda işimize yarayabilecek irili ufaklı yardımcı içerikler, yeni gol sevinçleri, kramponlar ve toplar da (özellikle eski Dünya Kupalarından birkaç top) FC kataloğunda açılmayı bekliyor.


Oyunda maç ve turnuvalar dışında güzel vakit geçirebildiğimiz alternatif oyun modu Skill Games de yenilenmiş hâliyle, FIFA 14'te de karşılıyor bizi. Futbolun içindeki her hareketi yapıp belirli başarıya ulaşmaya çalıştığımız, oyunda kendimizi geliştirebildiğimiz ve tabii ki çok eğlendiğimiz bu güzel mod, bu sene yeni yeni oyunlar barındırıyor ve daha zorlayıcı olmuş.

Bunun yanında tabii ki artık FIFA'nın simgesi olmuş Arena modu da oyunda yer alıyor. Fakat her geçen oyunda Arena'yı biraz daha dışarı itiyor olmaları beni üzüyor. Moda atmosfer katan saha/kıta seçimleri, geçen seneki gibi bu sene de bulunmuyor. Yine tek bir sahada oynuyoruz Arena'yı.

Ve tabii serinin sevilen modları Ultimate Team, Seasons, Pro Clubs ve Career... Onlar da bir sene boyunca bize güzel, eğlenceli zamanlar yaşatmak üzere yerlerini koruyorlar. Fakat bu yıl tüm modlarda köklü bir arayüz değişimi yaşanmış. Eski hiyerarşik menünün yerine, her bir seçeneğin elimizin altında olduğu, ana menüye benzer bir sistem kullanılmış.


Seasons modunda önemli bir yenilik olarak, 2'ye 2 seçeneği getirilmiş. Yani artık bir arkadaşımızla birlikte aynı takımda şampiyonluk kovalayabiliyoruz. Fakat bu co-op sistemi sadece online bir arkadaşımızla oynama hakkı tanıyor EA. Yani yanımızda oturan biriyle, aynı makineden, başka bir ikiliye karşı oynayamıyoruz. Bu biraz eksi özellik olmuş.

Kariyer modunda ise scout sistemi değişip, daha da derinleşmiş. Önceki oyunlarda çok geri plânda kalan scouting, şimdi menajerlik modundaki en önemli konulardan biri. Benim gibi birçok oyuncuyu rahatsız eden, kariyere başlar başlamaz tüm dünyada transfer çılgınlığının yaşanması, onlarca önemli oyuncunun daha oyuna başlamadan takım değiştirmesi durumuna da EA farklı bir çözüm sunmuş. Artık kariyere başlarken "ilk transfer sezonunu kapatma" seçeneğine sahibiz. Yani sezona, gerçek dünyadaki transfer sezonunun bitmiş hâliyle başlayabiliyor ve devre arasına kadar transfer görmüyoruz.


Yavaş yavaş saha içine sokulduğumuzda, atmosferin önceki oyuna göre ne kadar güçlü olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Statların modellemeleri artık daha gerçekçi, taraftarların görüntüleri daha oturaklı; sesler, tezahüratlar inanılmaz. Maç sırasında hemen havaya girebiliyoruz. Kendimizi gerçekten o statta, o taraftarların önünde hissedebiliyoruz. Sahadaki oyun zaten demoda bahsettiğim gibi, takımların karakterini olabildiğince yansıtıyor. Oyun hızının, temponun maçtan maça, takımlara göre değişmesi; animasyonların kalitesi ve yakalanan üst seviye doğallık; daha gerçekçi oyuncu modellemeleri; gelişen sinematikler; oyuncuların pozisyonlara ve hakem kararlarına anında tepki vermesi...

FIFA, son yıllardaki kesintisiz gelişimini sürdürüyor. Yine hâlihazırda şahane olan oyunun üstüne bir şeyler koyarak daha da yukarıya çıkmışlar. Bugüne kadarki en güzel futbol oyun deneyimini yaşamak için, FIFA 14'ü alın, aldırın. Keyifli oyunlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme